Indyjska komunikacja miejska

W ciągu miesięcznego pobytu w Indiach poznałam prawie wszystkie środki komunikacji.

Taksówka 4-5 osobową jechałam z lotniska do centrum Delhi. Większość to bardzo stare modele samochodów. Nie płaci się za kurs kierowcy ale korporacji. Taksówki 6 osobowe to zdezelowane dżipy, do których wchodzi tyle osób ile się zmieści. My weszliśmy w 11 osób, a obok kierowcy wcisnął się jeszcze drugi. Jeden trzymał kierownicę , drugi zmieniał biegi, a obok nich siedziało jeszcze dwóch pasażerów. Szoferka nie miała szyb, co było dobre, bo inaczej udusilibyśmy się. Nogi trzymałam na kole zapasowym, które miało całkowicie zdarty bieżnik.

Autobus miejski – odrapane, brudne, wiecznie przepełniony, bez szyb i to jest dobre, bo inaczej trudno byłoby wytrzymać z powodu ostrych zapachów brudu i potu. Pasażerowie wskakują i wyskakują podczas jazdy. Bilet sprzedaje konduktor, ale rzadko kto kupuje bilet.

Riksza – trójkółka – u nas nikt nie dopuściłby tego typu pojazdu do ruchu. Bez świateł i kierunkowskazów, które i tak nie są tu używane. Czasem jak ktoś chce się wepchnąć wyciąga rękę, a ponieważ kierownica znajduje się po prawej stronie, to gdy chce skręcić w lewo prosi pasażera o wyciągnięcie ręki. Nie wiem czy muszę dodawać, ale tego typu pojazdy nie mają okien z szybami ani drzwi, co w tutejszym klimacie jest bardzo dobre.

Riksza rowerowa – to pojazd dwuosobowy, lecz jeździ nim więcej osób plus bagaż. Wtedy riksiarz nie ma siły pedałować więc tylko prowadzi rower. Indyjskie rowery, podobnie jak trójkołowe riksze i taksówki, to pojazdy mocno zdemolowane, opony gołe, nie wiem czy kiedykolwiek miały bieżniki, brak świateł to norma.

Motocykle i skutery – to najbardziej popularne pojazdy w Indiach. Jeżdżą nimi dosłownie wszyscy, ale największą dla mnie atrakcją są kobiety na motocyklach ubrane w sari. Jeśli jada jaki pasażerki to siedzą bokiem jak amazonki, jeśli prowadzą to siedzą okrakiem. Imponująco wyglądają fruwające w powietrzu kolorowe szale. Motocykle tu nie są bynajmniej pojazdami dwuosobowymi ale pojazdem rodzinnym 4-5 osobowym.