Ludność ormiańska w Jerozolimie i na świecie

okładka kwartalnika Ziemia Święta nr 4/2015

 Ziemia Święta,  3(79) 2014

Naród ormiański był pierwszym, który przyjął chrześcijaństwo jako religię narodową. Istnieją również dowody nieprzerwanej obecności ormiańskiej w Jerozolimie od czwartego stulecia do dnia dzisiejszego. Obecnie mieszka tu tylko 1500 Ormian, w całym Izraelu około 5000 osób narodowości ormiańskiej.

Dzielnica Ormiańska jest najmniejszą z jej czterech dzielnic starej Jerozolimy. Jest wyjątkowo spokojnym i cichym miejscem. Instytucje kościelne oraz mieszkania ukrywają się za wysokimi murami klasztorów i kościołów, co sprawia wrażenie tajemniczości. Usytuowana w południowo-zachodniej części Starej Jerozolimy biegnie od Wieży Dawida, blisko Jaffa Gate, do bramy Syjońskiej. Na jej terenie znajduje się kościół św. Jakuba, kościół Świętych Aniołów, muzeum Edwarda i Heleny Mardigian, biblioteka Gulbenkian, liczne sklepy z ceramiką i restauracje.

Ormianie są chrześcijanami, jednak podkreślają swa odrębność. Poza Kościołem macierzystym w Armenii, Kościół Ormiański ma w Jerozolimie niezależny Patriarchat, odpowiedzialny za należący do Ormian majątek oraz szerokie prawa w sanktuariach. Unikalne rytuały tego Kościoła są wspaniale celebrowane w ormiańskiej katedrze oraz w innych sanktuariach zgodnie z prastarymi prawami, przy użyciu starożytnego ormiańskiego języka i pisma.