Kamienie Wschodu cz.I

Wszechświat tom 108 nr 10-12, s.281-285

W.Heflik, L.Natkaniec-Nowak, B. Szczepanowicz, M.Dumańska -Słowiek

Lapis lazuli to jeden z pierwszych kamieni, którymi zainteresowal się człowiek. To kamień święty i ulubiony kamień Wschodu. Był ceniony na równi ze złotem. Według niektórych przekazów to własnie na tablicach z lapis lazuli Bóg na Górze Synaj przekazał Mojżeszowi Dziesięc Przykazań. W średniowieczu chrześcijanie poświęcili go Matce Bożej. Jego niebieskie zabarwienie to barwa nieba, a ziarenka pirytu - gwiazdy rozsiane na owym niebieskim firmamencie.

Jadeit w kulturze Kraju Środka zielony kamien symbolizowal wieczne trwanie i majestat, czyli atrybuty najwyższego Boga, Stwórcy życia. Uważano,ze symbolizuje pięć głównych cnót: odwagę, sprawiedliwość, współczucie, skromność i madrość. W ostatnich latach znowu wzrosła popularność wyrobów jadeitowych.

Nefryt to jedna z najstarszych skał towarzyszących człowiekowi. W paleolicie a potem neolicie  wykorzystywano go do wyrobu noży, grotów, strzał, młotków, siekierek. A od ok.3 tys lat p.n.e wykonywano z nefrytu przedmioty kultu (amulety) i drobne precioza (np. kolczyki). Nieprzemijające piękno i trwałość nefrytowych ozdób wiąże go z nieśmierterlnościa. Zmarłym kładziono nefrytowe amulety do ust, na twarz i piersi. Ojczyzną nefrytu są Chiny, gdzie cieszy się szczególną estymą.